VI spotkanie wrocławskich programistów PHP
Co może być lepszego na początek upalnego lata i wakacji, niż spotkanie Wrocławskiej Grupy Programistów PHP? Już po raz VI zapraszamy programistów php ze stolicy Dolnego Śląska i okolic?
Takim pytaniem powitała mnie strona internetowa nie tak już nowej inicjatywy w światku deweloperskim skupionym wokół PHP.
W kwietniu lekkie poruszenie w naszym biurze wywołała informacja, jakoby we Wrocławiu odbywały się cykliczne spotkania programistów PHP. Ponieważ owe info dotarło do nas na kilkanaście godzin przed spotkaniem, nie mogłem się pojawić – podobno było fajnie. We wtorek okazało się, że za 2 dni ma się odbyć kolejne spotkanie – nie pozostało więc nic innego, jak szybko na forum i fanpage PHP.PL wypuścić info i wraz z ekipą punktualnie o 18:00 pojawiliśmy się na sali wykładowej w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej. W sumie pojawiło się 15 osób, co uważam za dość dobry wynik jak na szóste spotkanie.
W planie były dwie prelekcje: Paweł Barański z Clearcode mówił o adnotacjach w PHP, Grzegorz Bartman z firmy Droptica opowiadał o Drupalu.
Pawła chyba trochę zjadła trema – mówił zbyt nerwowo i miałem wrażenie, że nieco zapomniał scenariusza prelekcji. Niemniej temat był ciekawy i wywołał dość ożywioną dyskusję – stosowanie adnotacji bowiem wywołuje skrajne emocje – ja osobiście zaliczam się do osób, które nie widzą nic dobrego w „programowaniu komentarzami” – nawet jeśli używa się tego mechanizmu w połączeniu z frameworkami, które kompilują czy też cacheują kod źródłowy do formy uruchomieniowej. Pawła podczas dyskusji prezentował się o wiele pewniej – mam nadzieję, że następnym razem trema będzie o wiele mniejsza. I drobna uwaga, Paweł, jeśli będziesz to czytał – trzymanie rąk w kieszeniach podczas prelekcji nie jest zbyt estetyczne 🙂
Grzegorz za to bardzo fajnie opowiadał o Drupalu i prawie zacząłem się zastanawiać, czy sobie testowej instalacji nie uruchomić. Oczywiście, jako że zawsze można się do czegoś przyczepić, to następnym razem proponowałbym zamiast screenshotów kodu wkleić go bezpośrednio do prezentacji i nie dawać czarnego tła na białej planszy – szczerze – totalnie nic nie widziałem na pokazywanych fragmentach. Fajnie by było, gdyby jeszcze kilka razy o tym Drupalu wspomnieć przy następnych okazjach – system ten jest bowiem moim zdaniem mało znany u nas i pomimo swoich obecnych wad mógłby szerzej zaistnieć w Polsce, tym bardziej, że podobnież Drupal 8 ma przynieść niemałą rewolucję zarówno w kodzie jak i w użytkowaniu.
Ogólnie muszę przyznać, ze spotkanie było bardzo udane – 2,5 godziny minęło w mgnieniu oka i szczerze – już czekam na następne. Tym bardziej, że moje plany zorganizowania cyklicznej imprezy tego typu już dawno spaliły na panewce z przyczyn czysto czasowych. Na szczęście znaleźli się ludzie, którym to poszło lepiej i życzę im, żeby zapał nie opadł, tym bardziej, że chłopaki mają ambitne plany zorganizowania serii wideokonferencji, na których dzięki bezpośredniej transmisji będzie można zebrać wszystkie grupy – Śląską, Dolnośląską, Poznańską i każdą inną.
Oczywiście plany planami – aby jakakolwiek konferencja czy spotkanie miało sens, potrzebne są prelekcje i prelegencji – apeluję zatem do Was, drodzy pehapowcy – jeśli macie pomysł na prezentację, chcecie się czymś pochwalić, opowiedzieć o ciekawym rozwiązaniu czy projekcie – zgłaszajcie się – zarówno do tych małych spotkań organizowanych przez php//profile, phpersów czy {meet}.php jak i do tych dużych z PHPCon Poland na czele.